Publiczne Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego

97 - 545 Gomunice, ul. Słowackiego 12, e-mail: gimnazjum-gomunice@wp.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Strona startowaLinkiKontaktGaleriaKronikaFilmyAktualnościSKEUKS KADETKlub EKGPogadajmyKoło fotograficzneDziennik internetowyEkopracowniaGazetka anglojęzycznaWypłyń na głębięCzas na zdrowie
Uwaga uczniowie !!!
   SOBOTA, 27 maja 2017r - FESTYN RODZINNY "Rodzinnie, zdrowo i na sportowo" - zapraszamy :)
   PIĄTEK, 23 czerwca 2017r - Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 
   WAKACJE 2016/2017, 23 czerwca -  03 września :) Wyruszamy na zasłużony odpoczynek :)

Witamy w Publicznym Gimnazjum w Gomunicach i zapraszamy do obejrzenia naszej strony internetowej.

„Być dobrym jak chleb”

Email Drukuj PDF

„O Księdzu Twardowskim słów kilka. Gdybym nie był księdzem…

To motto tegorocznego spotkania z ks. Janem Twardowskim, które odbyło się 12.04.2017r. w Wielką Środę. Tym razem organizatorzy postanowili pokazać uczestnikom uroczystości, jak wszechstronna była osobowość Patrona i jak różnorodne, wielkie pokłady wzorców kryją się w jego poezji.

Święto przebiegało według zasad zaplanowanego quizu i jego części finalnej. Wszystkie klasy gimnazjalne podczas apelu okolicznościowego prezentowały efekty własnej pracy na temat, kim byłby Jan Twardowski, gdyby nie został księdzem. Uczniowie swoją tezę wywodzili z  przesłanek dostępnych w źródłach szkolnych i własnych (biografie, wiersze, artykuły, fakty prasowe itp.). W prezentacjach gimnazjalistów Patron stał się m.in.  nauczycielem biologii, psychologiem, filozofem, badaczem.

            Niezależnie jednak od wybranych koncepcji występujący pokazali, iż Ksiądz Twardowski wbrew upływowi czasu potrafił ocalić w sobie dziecko. Zachował zdolność dziwienia się wszystkiemu, co Go otaczało, zauważał najmniejszy przejaw dobra, cieszył się z każdego dnia. Sam mówił o sobie w ten sposób:

„Zachwyca mnie otaczający świat, jego kolor, dźwięk, zapach, różnorodność. Wracam do starego Linneusza, który nazywał po imieniu zwierzęta, ptaki, rośliny. Długo i cierpliwie uczyłem się przyrody, czytam książki przyrodnicze. Zbieram zielniki. [...] Juliusz Słowacki w znanej strofie z Beniowskiego pisze, że Bóg jest Bogiem rozhukanych koni, a nie pełzających stworzeń, sądzę, że jest także Bogiem chrząszczy, mrówek, biedronek i szczypawek. Czy takie widzenie przyrody nie uczy nas pokory? Przecież to samo światło pada i na ludzi, i na koniki polne, i na świerszcze. Świat dany nam jest w sposób rzeczywisty, a nie wyobraźniowy. Nie istnieje jako pomyślenie czy poetycka rzecz. [...] To, co widzialne, dotykalne pozwala określić granice niewiadomego i niepoznawalnego. Bez tej jedynej bliskiej miary świata nie dałoby się też dostrzec i pojąć jego nieuchwytnych tajemnic. Interesuje mnie więc wszystko: ptaki, kwiaty, owady, kamienie. I zamiast o katedrach i gotykach wolę pisać o drzewach, które mają w sobie coś ze wspomnienia raju. Świat jest naprawdę cudowny...”

            Powoli zacierają się rysy Jego twarzy i oddala się od nas ciepło Jego uśmiechu. Ale to, co pozostawił po sobie - wiersze, kazania, utwory prozatorskie - prowadzi nas w świat zamyślenia i zadumy, wrażliwości i pogody ducha.

            Dziękujemy zaproszonym gościom, że znaleźli czas, by z nami - społecznością gimnazjum- przeżywać Dzień Patrona.

Organizatorzy: Aurelia Wurszt, Arkadiusz Frankowski

 

Szkolny konkurs fizyczny dla klas I, II i III

Email Drukuj PDF
5 czerwca 2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Fizyczny dla uczniów klas I, II i III Publicznego Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach.
Składał się on 15 zadań zamkniętych oraz dwóch zadań otwartych.
W konkursie fizycznym wzięło udział:
- z klasy IIIa – 4 osoby
- z klasy IIIb – 2 osoby
- z klasy IIa –  2 osoby
- z klasy IIb –  3 osoby
- z klasy Ia – 6 osób
- z klasy Ib – 4 osoby
Najwięcej punktów zdobyli:
SZKOLNY KONKURS FIZYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS III
Wyróżnienie: Zuzanna Szczepocka, klasa IIIa 
Wyróżnienie: Hubert Śmiechowicz, klasa IIIb
SZKOLNY KONKURS FIZYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS II
I miejsce: Julia Barańska, klasa IIb
II miejsce: Anna Dyja, klasa IIa 
II miejsce: Emil Klimek, klasa IIb
SZKOLNY KONKURS FIZYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS I
I miejsce: Natalia Cyran, klasa Ib
I miejsce: Konrad Kobylarz, klasa Ib 
II miejsce: Marlena Barańska, klasa Ia
Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursów, gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
 

Super atrakcyjna wycieczka ekologiczna do Rogowa

Email Drukuj PDF

    W piątek, 2 czerwca,  byliśmy na kolejnej wyprawie w uporządkowany świat roślin i zwierząt, żeby poznać rządzące przyrodą prawa.  Już o 9.30 dotarliśmy  do Rogowa w województwie  łódzkim.  Zaczęliśmy od pracy w Muzeum Drewna  prowadzonym przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Dostaliśmy do wypełnienia karty pracy i  w parach wyszukiwaliśmy informacje dotyczące gatunków ptaków, owadów, ssaków, gadów i roślin. Biegaliśmy od wystawy do wystawy, bo pytania rozrzucone były celowo, żeby odwiedzić wiele razy różne ekspozycje odnajdując kolejne szczegóły i ciekawostki. Jedno z pytań dotyczyło najdłuższej szyszki, która należy do sosny cukrowej mającej długość 60 cm, a najmniejszy ssak to ryjówka maleńka, która ma długość  5cm.

Potem gra w terenie, ponieważ szukaliśmy po parku różnych gatunków drzew, których liście były  zamieszczone w kolejnej karcie pracy. Oprócz znalezienia okazu i przyniesienia żywego liścia, należało też zgodnie z  kluczem opisać w szczegółach jego wygląd. No i najbardziej ciekawy czas spędziliśmy na spacerze w arboretum, czyli ogrodzie dziwnych niespotykanych u nas drzew i krzewów. Najczęściej podziwianym drzewem w różnych odmianach był klon. Pani przewodnik stwierdziła, że na terenie parku jest 17 tysięcy różnych okazów przyjmujących wiele kolorów liści i wzrostu. Potem pobyt w alpinarium, w którym podziwialiśmy dywany gatunków naskalnych. Cóż to za barwne kobierce, a wśród nich kryły się jaszczurki. Natomiast w oczkach wodnych kumkały  żaby lub skakały  na liściach grzybieni. Ale nasze oczy zachwycały szczególnie azalie, których kwiaty przyjmowały wszystkie kolory: biały, różowy, czerwony, liliowy, kremowy i wiele innych, których nie sposób określić. Towarzyszył im przemiły zapach, więc czuliśmy się jak w tajemniczym ogrodzie  z bajki. Jeszcze tylko na chwilę zatrzymaliśmy się obok  drzew z  Ameryki Północnej o  wysokości  około 80 m. Były to sekwoje należące do najstarszych i najwyższych na świecie. Pień też ma imponującą pierśnicę, którą niektórzy próbowali nawet mierzyć rozpiętością ramion. Wygrzani Słońcem pełni dobrej  energii zdobytej podczas spaceru w magicznym ogrodzie wyruszyliśmy do domu. Po drodze jeszcze zatrzymaliśmy się w „Macku”, bo bez tego nie ma  wycieczki. Za fajny wyjazd dziękują opiekunowie: M. Czupiała, E. Lesiak, I. Węgrzyńska i A. Antoniak.

Zmieniony ( Niedziela, 04. Czerwiec 2017 10:06 )
 

Wiersz na Dzień Dziecka

Email Drukuj PDF

Dzień Dziecka

Dziecko to największy skarb.

Mały człowiek, boski dar.

Dzieciństwo beztroskie bywa

I wesoło  czas upływa.

Chciałoby się go zatrzymać

Bo być dzieckiem chwila miła

Ale czas tak szybko leci

Z małych rosną duże dzieci.

Pierwszy czerwiec  to Dzień Dziecka

Niech dziś radość będzie wielka.

Dzieciom dużym i tym  małym

Urządzimy dzień wspaniały.!

I złożymy im życzenia

By spełniły  się marzenia.

A, że bardzo ich kochamy

STO  LAT  wszystkim zaśpiewamy!!!

H.Witalewska

 

W gimnazjum znów ekologicznie

Email Drukuj PDF

     Tym razem do nas zawitał trener od spraw ekologii. W dniach 30 i 31 maja gościliśmy w naszym gimnazjum pana Pawła Gaszyńskiego z Ekologicznego Centrum Edukacji „Źródła” w Łodzi. Ekolog z  wykształcenia, pasjonat podróży po całym świecie jako pilot wycieczek prowadził zajęcia dla klas pierwszych i drugich w cyklach 90 minutowych warsztatach. Była to praca z wykorzystaniem kart ekologicznych, na których były fotografie zwierząt , do których trzeba było dopasować opisy znajdujące się na innych kartach. Praca przebiegała w  zespołach  4- 5 osobowych. Po kilkunastu minutach sprawdziliśmy zgodność naszych wyborów ze ściągą i przygotowaliśmy opis wybranego zwierzęcia, które przedstawiliśmy na forum. Potem najtrudniejsze zadanie: rozmieszczenie zwierzaków na mapie świata i określenie stopnia zagrożenia wymarciem. Pan Paweł  wyjaśnił, co to jest Czerwona Księga Zwierząt  i jakie są kryteria podziału w niej zawarte. Kiedy według przedstawionego podziału zaczęliśmy eliminować gatunki, to okazało się, że tylko nieliczne  nie są zagrożone wyginięciem, bo nasza mapa szybko opustoszała. Na koniec trener wraz z nami szukał przyczyn wymierania gatunków, a na koniec doszliśmy do wspólnych wniosków, że główną przyczyną znikania zwierząt niestety jest człowiek  i jego nierozważne gospodarowanie przyrodą. Teraz mamy tę wiedzę, że to od nas w dużej mierze zależy stan środowiska naturalnego i tylko zrównoważony rozwój może uchronić nas od ekologicznej katastrofy.

Zmieniony ( Czwartek, 01. Czerwiec 2017 21:15 )
 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „ALKOHOL CHEMICZNA PUŁAPKA”

Email Drukuj PDF

     22 maja 2017r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Alkohol – chemiczna pułapka”. Była to już XII edycja tego projektu.  Celem konkursu organizowanego  przez zespół przedmiotowy nauczycieli chemii II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, jest zachęcanie młodzieży do poszerzania wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych oraz profilaktyki uzależnienia alkoholowego, tytoniowego i narkotykowego.

Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Radomska, Starosta Powiatu Radomszczańskiego oraz Komisja ds. uzależnień. 

W tegorocznej edycji konkursu, adresowanego do uczniów klas III gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, wzięło udział ponad 130 uczestników z 13 placówek z powiatu radomszczańskiego.

Uczniowie mogli wykonać pracę w jednej z trzech kategorii: plakat, praca plastyczna lub ulotka.  Publiczne Gimnazjum w Gomunicach reprezentowali uczniowie klasy IIIb: Anna Bukowiec,  Katarzyna Zatońska, Piotr Richter oraz Zuzanna Matyja.

Komisja konkursowa wysoko oceniła oryginalność, pomysłowość oraz zawartość merytoryczną pracy Zuzanny Matyi przyznając Jej I miejsce w kategorii „Praca plastyczna”. Gratulujemy!!!   Przed ogłoszeniem wyników przybyłych gości zaproszono na projekcję filmu pt. „Nerve”.

Zmieniony ( Czwartek, 01. Czerwiec 2017 21:17 )
 

Chłopcy jadą na „województwo” w piłce nożnej.

Email Drukuj PDF

    30 maja odbyły się na boisku „Orlik” w Pajęcznie mistrzostwa rejonu bełchatowskiego w piłkę nożną chłopców. W turnieju tym wzięły udziały cztery szkoły – mistrzowie powiatów radomszczańskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego i bełchatowskiego. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”. W pierwszym meczu rozgrywek reprezentacja naszego gimnazjum pokonała reprezentację PG nr 4 z Bełchatowa 1 do 0. W kolejnym meczu nasza reprezentacja pokonała PG nr 2 z Piotrkowa Tryb. 2 do 0. W meczu decydującym o zajęciu I miejsca nasi chłopcy pokonali rówieśników z Strzelec Wielkich 1 do 0 i zapewnili sobie prawo udziału w finale wojewódzkim, który odbędzie się 9 czerwca w Łowiczu.

Naszą reprezentacje tworzyli: Tomasz Flaszka – kapitan, Łukasz Konopka, Krystian Siewier, Michał Olas, Kamil Wajdowicz, Piotr Mach, Piotr Felicjański i Mateusz Skóra.

Zmieniony ( Czwartek, 01. Czerwiec 2017 21:21 )
 

Chłopcy najlepsi w powiecie w piłkę nożną.

Email Drukuj PDF
      26 maja odbył się w Radomsku finał Powiatowego Turnieju w Piłkę Nożną. W finale tym wzięły udział cztery szkoły – zwycięzcy eliminacji grupowych, które zostały rozegrane 22 maja. Oprócz naszego gimnazjum w rundzie finałowej wzięły jeszcze udział następujące szkoły: Publiczne Gimnazjum nr 2 z Radomska, Publiczne Gimnazjum z Kodręba oraz Publiczne Gimnazjum z Kamieńska. Rozgrywki zostały rozegrane systemem „każdy z każdym”. W pierwszym meczu, chłopcy z naszej szkoły wygrali z  gimnazjum z Kodręba 3 do 0. W kolejnym „spotkaniu” nasza reprezentacja pokonała gimnazjum z Radomska 4 do 1. W ostatnim meczu rozgrywek przedstawiciele naszej szkoły pokonali pewnie rówieśników z Kamieńska 6 do 1. Chłopcy naszego gimnazjum zostali mistrzami powiatu radomszczańskiego i będą reprezentować nasz powiat w zawodach rejonowych w Pajęcznie.

Naszą reprezentację tworzyli: Mateusz Bąkowicz - kapitan, Tomasz Flaszka, Krystian Siewier, Mateusz Skóra, Piotr Felicjański, Filip Kuliberda, Michał Olas, Kamil Wajdowicz, Piotr Mach, Łukasz Konopka.

Zmieniony ( Czwartek, 01. Czerwiec 2017 21:19 )
 
Więcej artykułów…
Strona 4 z 229


Dzisiaj jest: Piątek
21 Lipca 2017
Imieniny obchodzą
Andrzej, Benedykt, Daniel, Paulina,
Prakseda, Prokop, Stojsław, Wiktor,
Wiktoriusz

Do końca roku zostało 164 dni.
Zodiak: Rak

Nordic Walking

Bezpieczne wakacje

Nasze projekty

skanuj0001.jpg

zdjęcia losowe

P1190110.JPG

Noworoczne Turnieje w piłkę siatkową o Puchar Dyrektora PG Gomunice

Wyjazdy na mecze

35.jpg

Jesteśmy aktywni

DSCN8550.JPG

Wycieczki rowerowe

Integracja środowiska

festyn2004h.jpg

Festyny Rodzinne

Zielone szkoły

Ciekawe strony

w skrócie:
www.kuratorium.lodz.pl
Kuratorium Oświaty w Łodzi
www.gomunice.pl
strona Urzędu Gminy Gomunice
www.men.gov.pl
Ministerstwo Edukacji Narodowej
www.radomsko.pl
Radomsko - oficjalna strona miasta
www.polska.pl
portal o Polsce, galerie fotografii, tapety, ciekawe artykuły

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj6772
mod_vvisit_counterWczoraj19249
mod_vvisit_counterOstatni tydzień81980
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień55558
mod_vvisit_counterTen miesiąc217507
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc367575
mod_vvisit_counterWszyscy8022123

Aktualnie: gości 170, 
botów 3 połączonych
Your IP: 54.92.180.46
 , 
Today: Lip 21, 2017

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 173 gości 

oszczedzanie.jpg
certyfikat2013a.jpg
skanuj0003.jpg