Publiczne Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego

97 - 545 Gomunice, ul. Słowackiego 12, e-mail: gimnazjum-gomunice@wp.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Witamy w Publicznym Gimnazjum w Gomunicach i zapraszamy do obejrzenia naszej strony internetowej.

I nastał dzień trzeci, czyli „zielona szkoła” w Zawoi

Email Drukuj PDF

  To nie był typowy dzień, bo już o godzinie 9.00 siedzieliśmy w autokarze, żeby dojechać na Mosorny Groń- szczyt, którego wysokość dochodzi  do wysokości  1050m n.p.m. Wjechaliśmy na górę wyciągiem krzesełkowym o długości 1200m żeby podziwiać Babią Górę w całej okazałości, bo dziś była doskonała widoczność. Potem atrakcji ciąg dalszy, podjechaliśmy do zagrody ze zwierzętami żeby nakarmić daniele, jelenie, owce kaukaskie i lamy. Radości było co niemiara, ponieważ zwierzęta podchodziły do nas ufnie i wyjadały ziarna owsa i kukurydzy z miseczek, a jeszcze chętniej wylizując nasze dłonie. Towarzyszył nam ryk jelenia, który od kilku tygodni ma czas godów i rozpaczliwie przywołuje samicę wydzielając przy tym drażniący dość mocno zapach piżma. Potem właścicielka zagrody pokazywała wspaniałe trofea, jakimi są poroża saren, jeleni i łosi. Jednak nadszedł czas pożegnania zwierząt i  udaliśmy się do nietypowego muzeum - Centrum Górskie Korona Ziemi. Na ciekawej ekspozycji zaprezentowana została historia strojów wypraw wysokogórskich, a potem oglądaliśmy makiety najwyższych szczytów Ziemi. Wizualna część przeplatana była ciekawym opowiadaniem przewodnika dotyczącym wypraw na te szczyty i związane z tym losy najsłynniejszych himalaistów. My Polacy mamy też swoją dumną kartę historii wypraw wysokogórskich. Potem podzieleni na sześcioosobowe drużyny rozwiązywaliśmy quiz walcząc o palmę pierwszeństwa, czyli która drużyna zdobędzie najwięcej punktów z wiedzy geograficznej. Zdobywcami pierwszego miejsca była drużyna Grzejniaków. I ostatni punkt programu to przełamywanie lęku wysokości, bo zdobywaliśmy Koronę Drzew chodząc po kołyszących się linowych schodach wspinając się na wysokości 30 metrów. Poczuliśmy się jak w reglu dolnym, gdy wieje halniak. Wróciliśmy w dobrych nastrojach, choć nieco przemarznięci wiedząc, że to nie koniec wrażeń na dziś. Po ptasiej kolacji- na talerzach były pyszne gołąbki- była dyskoteka, którą prowadził DJ Krzychu i DJ ALAN. Niechętnie, bo niechętnie trzeba było iść do pokojów i znów udawać, że jesteśmy bardzo senni. A jutro kolejne niespodzianki, więc zbierajmy potrzebne nam siły.

Zmieniony ( Środa, 14. Październik 2015 19:14 )
 

Zawoja 2015 - dzień 2

Email Drukuj PDF

        Po długiej nocy, bo jakoś wielu uczestników cierpiało na bezsenność, głośnym łomotaniem pięścią w drzwi opiekunowie zafundowali wszystkim pobudkę o siódmej rano i tak zaczął się dzień drugi  „zielonej szkoły”. Śniadanie o godzinie ósmej a o dziewiątej byliśmy już na zajęciach. Tym razem prowadziła pani Kasia- pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego. Nie było nudno, bo bawiliśmy się  w tropicieli, czyli rozpoznawaliśmy kto jest kto na podstawie jednej cechy. Tą zabawą zostaliśmy wprowadzeni  w zagadnienia przyrodnicze dotyczące różnorodności ekologicznej typów ekosystemów kuli ziemskiej. A podsumowaniem było układanie puzzli- ukazujących krajobrazy Ziemi. Potem  pisaliśmy na karteczkach w jaki sposób wykorzystywane są zasoby przyrody i na tej podstawie tworzyliśmy makietę zagospodarowania nowych terenów przez człowieka. Pracowaliśmy w grupach czteroosobowych  i porównywaliśmy wyniki naszej pracy. Nim obejrzeliśmy się nadeszła godzina trzynasta, czyli koniec zajęć. Po obiedzie wyjście do siedziby Muzeum Babiogórskiego Parku, w którym mieliśmy możliwość poznania wypreparowanych zwierząt tego terenu i film dotyczący  pięter klimatyczno- roślinnych i szlaków turystycznych prowadzących na szczyt Babiej Góry "Królowej Niepogód" lub inaczej Kapryśnicy. Wracając, mieliśmy możliwość zaobserwowania po drodze fliszu karpackiego, czyli odkrytych warstw skalnych ukazujących budowę Karpat. Po przyjściu do ośrodka wypełnialiśmy zeszyty ćwiczeń, które dostaliśmy na zakończenie dzisiejszych zajęć, a wieczorem - po kolacji - oddaliśmy się inwencji plastycznej pokazując w wersji artystycznej za pomocą dowolnej techniki zdobywanie Babiej Góry (1725 m n.p.m.). Wyobraźnia nasza nie znała końca, bo pomysły na ukazanie takiej przygody przeszły najśmielsze oczekiwania. I tak zastała nas godzina bardzo późna, że czas było na wieczorną toaletę i udawanie, że chce nam się spać, bo opiekunowie „polowali” żebyśmy nie wychodzili z pokojów. A jutro ciężki dzień - wycieczka do rezerwatu.

Zmieniony ( Wtorek, 13. Październik 2015 18:41 )
 

Zawoja 2015 - dzień 1

Email Drukuj PDF
   Dla tych, którzy pojechali na „zieloną szkołę” to był bardo długi i intensywny dzień pełen nowych wrażeń. Najpierw zbiórka o 6.30, szybkie pakowanie się  do autobusu i przed siódmą ruszyliśmy w kierunku Zawoi. Na miejscu byliśmy już o 11.00. Pensjonat Harnaś przyjął nas z wielką góralską gościnnością. Potem nastąpiło rozmieszczenie po pokojach, integracja, a tak naprawdę to nie mogliśmy się nacieszyć, że zaczęła się dla nas niesamowita przygoda. W związku z tym było bardzo głośno, biegaliśmy po ośrodku żeby zobaczyć gdzie kto mieszka. O 14.00 był obiadek, który smakował nawet najgorszym wybrednym osobnikom- prawdziwa domowa zupa ogórkowa i naleśniki z serem. Po prostu pycha. Potem nareszcie zajęcia, bo z ciekawością czekaliśmy co to będą te ekologiczne warsztaty w Babiogórskim Parku Narodowym. Ponieważ polatywał śnieg, który przykrył teren gdzie mieliśmy wyruszyć, więc pracownik Parku zaprezentował nam film dotyczący Babiej Góry- klimatu i zachowania się na szczycie w ekstremalnych warunkach. Potem poznaliśmy piętra roślinne i gatunki flory, a żeby poznać faunę rozwiązywaliśmy quiz, który polegał na rozpoznawaniu gatunków ze zdjęć lub na podstawie wydawanych głosów. Potem kolacja, a po niej długi spacer, czyli Zawoja by night. Z przyjemnością wróciliśmy do pensjonatu żeby jeszcze do ciszy nocnej nacieszyć się  towarzystwem  fajnych ludzi. Po 22.00 idziemy spać, bo jutro też jest dzień. O godz. 9.00 zaczynamy kolejne zajęcia warsztatowe w grupach z pracownikami parku.
Zmieniony ( Poniedziałek, 12. Październik 2015 20:00 )
 

Babiogórski Park Narodowy

Email Drukuj PDF

Już w poniedziałek 12 października 2015 roku uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają na „Zieloną Szkołę” do Babiogórskiego Parku Narodowego. Wyjazd ten to II etap projektu edukacyjnego pod nazwą „Misja Przyroda. Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”. Organizatorem całego projektu jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a nasza szkoła znalazła się na liście wybranych spośród 1300 szkół w Polsce.  Przypominam wszystkim uczestnikom o zabraniu ze sobą ciepłych ubrań, wygodnych butów do wędrówek po parku narodowym, piórników z przyborami szkolnymi oraz ważnych legitymacji szkolnych. Proszę również zabrać ze sobą pogodę i uśmiech!

   Rodziców odsyłam do strony internetowej naszej szkoły, na której będziemy zamieszczać codzienne relacje, a także na stronę (https://www.facebook.com/MisjaPrzyroda?ref=hl)

Spotykamy się w poniedziałek o godzinie 6.30 pod szkołą !!!

Zmieniony ( Piątek, 09. Październik 2015 19:15 )
 

Kreatywna 3B - głosujcie :)

Email Drukuj PDF

Moi drodzy! Tak jak wy kilka dni temu prosiliście nas o to, abyśmy my głosowali na waszych ulubieńców do samorządu szkolnego teraz my potrzebujemy waszej pomocy. Sprawa jest bardzo poważna. Kilka dni temu postanowiliśmy się zgłosić do konkursu Dziennika łódzkiego na "Najbardziej Kreatywną Klasę Dziennika Łódzkiego". Nie wierzyliśmy w nasze możliwości, ponieważ nasze z pozoru małe Gomunice są praktycznie nie zauważalne na mapie, więc myśleliśmy, że tak również będzie z nami. Jednak ku naszemu zdziwieniu dostaliśmy się do pierwszego etapu! Zdziwieni? My do tej pory nie możemy się otrząsnąć. :D Teraz nasz apel do was. Aby wygrać potrzebujemy waszych głosów. Wybierać swoich ulubieńców można przez oddawanie głosu na portalu społecznościowym takim jak Facebook, na stronie Dziennika Łódzkiego lub po prostu wysyłając sms. Głosować można od 9 do 26 października. Mimo tego, że konkurencja jest ogromna, mamy nadzieję, że uda nam się wygrać. Ale oczywiście sami rady nie damy... Mamy nadzieję, że pomożecie spełnić nam nasze marzenia oraz pokazać wszystkim, że takie małe "mieścinki" też potrafią zdziałać cuda! Z góry bardzo wszystkim dziękujemy! <3 uczniowie klasy 3b

A więc do dzieła! Przesyłamy link, w którym będzie można oddać swój głos i zobaczyć naszą prezentacje! :) http://www.dzienniklodzki.pl/plebiscyt/karta/klasa-iiib-publiczne-gimnazjum-w-gomunicach,29025,1463023,t,id,kid.html?cookie=1

Zmieniony ( Piątek, 09. Październik 2015 16:56 )
 

Jesienna wyprawa z kijkami

Email Drukuj PDF

To było słoneczne, choć chłodne jesienne popołudnie, a my na kolejnej ciekawej wyprawie. Choć było nas tylko 4 i dwoje opiekunów, to stali bywalcy nie zawiedli. Jak zwykle rozgrzewka poprowadzona tym razem przez Maritę, no i ruszyliśmy. Najpierw przeprawa przez tunel i malowany jesiennymi barwami las, potem naszym oczom ukazały się pola przygotowane do zimowego spoczynku. Wyszliśmy w miejscowości Hucisko, chwila postoju na wylotowej drodze i znów szeroka piaszczysta ścieżka w stronę Kocierzów. Trochę rozglądaliśmy się, czy może nie czai się jakiś smaczny grzybek, ale tempo było tak szybkie, że niestety nie dało się nic upatrzeć. Ponieważ było nas niewielkie grono, więc po raz pierwszy mogliśmy gadać o wszystkim ze wszystkimi. Wiadomo- dominującym tematem była szkoła, bo tym żyjemy, tu spędzamy dużo czasu, to miejsce  wzbudza w nas emocje. No i nim obejrzeliśmy się wyszliśmy na ruchliwą szosę w Kocierzowach. Żeby uniknąć niebezpieczeństwa i hałasu, w drogę powrotną udaliśmy się leśnym i polnym duktem przez Fryszerkę. Niektórzy byli już trochę zmęczeni i głodni, bo przecież wyprawa była prosto po zajęciach szkolnych, więc przydał  się kawałek słodkiej pachnącej pomarańczą czekolady. Tak wzmocnieni dotarliśmy do Kletni na ulicę Wschodnią. Niektórzy już nie mogli doczekać się widoku domów, czyli cywilizacji, która  oznaczała rychły koniec wyprawy. No i ostatni odcinek , który odbyliśmy w bardzo szybkim tempie, ale sił dodawała myśl powrotu do domu. Uf. Nareszcie na kolację i zasłużony wypoczynek, tym bardziej, że przemierzyliśmy 15 km w ciągu dwóch i pół godziny, a to oznaczało, że nieźle wyciągaliśmy nogi. Było miło choć chłodno, ale szybkie tempo nie pozwoliło nam zmarznąć. Jesteście wspaniali, bo to wy tworzycie nastrój i miłą atmosferę-  opiekunowie- Iwona Węgrzyńska i Andrzej Antoniak.
Zmieniony ( Piątek, 09. Październik 2015 17:02 )
 

Nasi sportowcy znowu na podium

Email Drukuj PDF

 06 października w Kodrębie odbyły się zawody powiatowe w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Uczestniczyło w nich 10 dziewcząt i 10 chłopców z naszego gimnazjum. Obydwie drużyny spisały się rewelacyjnie, zajmując II miejsca wywalczyły awans na zawody rejonowe.

 W reprezentacji dziewcząt wystąpiły:

Paulina Królak

Roksana Juszczyk

Natalia Chwast

Angelika Kuliberda

Aleksandra Mikulec

Zuzanna Klekocińska

Julia Łakomska

Patrycja Najgebauer

Martyna Sobieraj

Anna Bukowiec

 Chłopców reprezentowali:

Krystian Kipigroch

Adam Gronostaj

Filip Barański

Adam Płomiński

Tomasz Flaszka

Michał Olas

Bartosz Pawłowski

Hubert Bareła

Damian Wilczak

Dominik Magiera

Zmieniony ( Piątek, 09. Październik 2015 07:21 )
 

Październik - Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Email Drukuj PDF

Październik od wielu lat jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W tym czasie biblioteki szkolne podejmują wiele działań, aby zwrócić uwagę na ważną rolę biblioteki w życiu szkoły.  Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych ustanowione zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 roku. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. - cały październik. W tym roku oficjalne hasło święta to School Library Rocks, czyli Biblioteki szkolne rządząTen specjalny miesiąc jest okazją, żeby zainteresować uczniów działaniami biblioteki i podzielić się swoimi pomysłami. Celem obchodów jest promocja święta biblioteki w środowisku szkolnym, aktywizowanie i utrwalanie postaw czytelniczych wśród uczniów oraz kreowanie postaw twórczych: literackich, plastycznych i innych. W ramach tego święta biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów naszego gimnazjum do udziału w różnych konkursach. Oto nasze propozycje:

Konkurs fotograficzny „Złapani na czytaniu”.

Konkurs na prezentację multimedialną „Książki, które polecam”.

Konkurs na plakat ,,W bibliotece szkolnej ...".

Konkurs - ,,ABC wiedzy o książce i bibliotece".

Wieczornica poetycka -  spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego.

Zmieniony ( Środa, 07. Październik 2015 18:11 )
 

Mistrz Głośnego Czytania

Email Drukuj PDF

 W ramach obchodów XIV Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania ogłoszonego przez Polską Izbę Książki, który stanowi okazję do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, 02 października 2015 roku w naszym gimnazjum został przeprowadzony konkurs o tytuł Mistrza Głośnego Czytania. Wzięło w nim udział 14 uczniów z klas II i III. Tegoroczny konkurs rozpoczął miłośnik trylogii Henryka Sienkiewicza - pan Dariusz Dyja, czytając fragment ,,Potopu", następnie uczniowie w wylosowanej kolejności zaprezentowali wybrane przez organizatorów fragmenty książek ,,Pan samochodzik  i templariusze” i ,,Potop”.  Zarówno publiczność, czyli klasy pierwsze,  jak i członkowie jury podziwiali piękne interpretacje tekstów. Czytający prezentowali szczególną dbałość o poprawność językową i stronę emocjonalną przekazu. Konkurs w naszej szkole odbył się po raz pierwszy, jednak jego poziom był wysoki, a jury Tytuł Mistrza Głośnego Czytania przyznało uczennicy klasy III c - Maricie Matak. Kolejne miejsca zajęły Kinga Wojnowska III b  i Julia Stańczyk II b. Cieszy fakt, że jest wielu uczniów, którym czytanie nie sprawia kłopotu, a widać, że daje ogromną przyjemność. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

 

W gimnazjum też głosowali

Email Drukuj PDF

 Jak co roku w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Oczywiście poprzedzone zostały kampanią dziesięciu kandydatów na przewodniczącego oraz czterech na rzecznika praw ucznia. Okna oraz drzwi na korytarzach zostały prawie całe pokryte plakatami. Wszystkie klasy starały się wypromować swoich przedstawicieli. W piątek 02.10.2015r. na sali gimnastycznej kandydaci przedstawiali się przed całą społecznością szkoły oraz zaproszonym gościem – Panem Pawłem Olejniczakiem. Prezentacje były bardzo ciekawe i właściwy wybór był na pewno bardzo trudny. Przerwy między wystąpieniami umilali nam czas pierwszoklasiści śpiewając piosenki  – Zuzanna Klekocińska, Zuzanna Tatara, Julia Barańska i Anna Dyja oraz tańcząc – Milena Gurazda i Kacper Zyzik. Przez kolejną godzinę uczniowie wypełniali karty do głosowania, na których znakiem „X” zaznaczali wybranego przez siebie kandydata. Po kilkukrotnym zliczeniu głosów ogłoszone zostały wyniki:
- przewodnicząca MaritaMatak (kl. III C)
- zastępcy (ex aequo) Klaudia Kapica (kl. III B) oraz Piotr Felicjański (kl. II A)
- rzecznik praw ucznia Zuzanna Biszta (kl. III C)
W tym roku ważną szkolną funkcję pełnią także osoby niosące sztandar:
- Zuzanna Puszek (kl. III B)
- Przemysław Barański (kl. III C)
- Daria Sykuła (kl. III A)
Gratulujemy wszystkim wygranej.

 
Więcej artykułów…
Strona 6 z 113


Dzisiaj jest: Czwartek
26 Listopada 2015
Imieniny obchodzą
Delfin, Dobiemiest, Jan, Konrad,
Konrada, Lechosław, Lechosława,
Leonard, Sylwester

Do końca roku zostało 36 dni.
Zodiak: Strzelec

Nordic Walking

Bezpieczne wakacje

Nasze projekty

skanuj0001.jpg

zdjęcia losowe

P1190119.JPG

Noworoczne Turnieje w piłkę siatkową o Puchar Dyrektora PG Gomunice

Wyjazdy na mecze

DSCN5284.JPG

Kibicuj bezpiecznie

Jesteśmy aktywni

DSCN8528.JPG

Wycieczki rowerowe

Integracja środowiska

festyn2003l.jpg

Festyny Rodzinne

Zielone szkoły

Ciekawe strony

w skrócie:
www.kuratorium.lodz.pl
Kuratorium Oświaty w Łodzi
www.gomunice.pl
strona Urzędu Gminy Gomunice
www.men.gov.pl
Ministerstwo Edukacji Narodowej
www.radomsko.pl
Radomsko - oficjalna strona miasta
www.polska.pl
portal o Polsce, galerie fotografii, tapety, ciekawe artykuły

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2932
mod_vvisit_counterWczoraj5350
mod_vvisit_counterOstatni tydzień29854
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień32632
mod_vvisit_counterTen miesiąc134573
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc166587
mod_vvisit_counterWszyscy2312335

Aktualnie: gości 442, 
botów 15 połączonych
Your IP: 54.82.34.236
 , 
Today: Lis 26, 2015

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 457 gości 

przyszlosc.jpg
certyfikat2013a.jpg
skanuj0003.jpg