Publiczne Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego

97 - 545 Gomunice, ul. Słowackiego 12, e-mail: gimnazjum-gomunice@wp.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Strona startowaLinkiKontaktGaleriaKronikaFilmyAktualnościSKEUKS KADETKlub EKGPogadajmyKoło fotograficzneDziennik internetowyEkopracowniaGazetka anglojęzycznaWypłyń na głębięCzas na zdrowie
Uwaga uczniowie !!!
  
   Środa, 13 września 2017r, Spacer nr1 Nordic Walking  "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice" 
   Piątek, 29 września 2017r, Spacer nr2 Nordic Walking "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice" 
   Środa, 22 listopada 2017r, Spacer nr3 Nordic Walking "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice"  (Gomunic - Fryszerka - Gomunice)
   Czwartek, 30 listopada 2017r, DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
   14 - 19 maja 2018r, Wyjazd na Zieloną Szkołę do miejscowości Orawka

Witamy w Publicznym Gimnazjum w Gomunicach i zapraszamy do obejrzenia naszej strony internetowej.

Rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu ekologicznego „Przyroda Gminy Gomunice”

Email Drukuj PDF

     W dniu 5 czerwca 2017 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego. Brali w nim udział uczniowie naszej szkoły oraz młodsi koledzy ze Szkoły Podstawowej w Chrzanowicach i Szkoły Podstawowej w Gomunicach.


Jury w składzie: Pani Urszula Andrulewicz – dyrektor szkoły

                           Pani Iwona Węgrzyńska – nauczyciel biologii

                           Pani Iwona Orpel- pedagog szkolny

                           Hubert Śmiechowicz – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego


wybrało w kategorii konkurs fotograficzny – „Przyroda wokół mnie w różnych porach roku”  najciekawsze zdjęcia.

   I tak przyznano:


I miejsce – Aleksandra Odolińska klasa III b PG w Gomunicach

II miejsce – Zuzanna Tatara klasa II b PG w Gomunicach

III miejsca nie przyznano.

Na wyróżnienie zasłużyły prace:

Wiktorii Więcek i Natalii Flaszka ze Szkoły Podstawowej w Chrzanowicach oraz Mateusza Mielczarka z PG w Gomunicach.

W kategorii konkurs plastyczny – plakat przedstawiający przyrodę najbliższej okolicy, nie przyznano żadnej nagrody.

Prace prezentowane są na korytarzu szkolnym, można je było oglądać podczas szkolnego festynu środowiskowego oraz na szkolnej stronie internetowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym konkursie i życzymy sukcesów.

 

Zmieniony ( Poniedziałek, 05. Czerwiec 2017 21:21 )
 

Zielona Szkoła do Wisły - podsumowanie

Email Drukuj PDF

Organizatorzy i uczestnicy tegorocznego wyjazdu na wycieczkę krajoznawczo – turystyczną „Zieloną Szkołę” do Wisły  serdecznie dziękują za wsparcie finansowe:

Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowej przy Gminie Gomunice;

Księżom Parafii Gomunice – Księdzu Andrzejowi Molendzie i Księdzu Patrykowi Machowi;

Szkolnemu Kołu Caritas;

Anonimowemu Ofiarodawcy.

Ponadto dyrektor szkoły Urszula Andrulewicz dziękuje wszystkim nauczycielom, wśród których byli:

Antoniak Andrzej

Czupiała Małgorzata

Drygała Andrzej

Dudek Jolanta

Dyja Dariusz

Gębicz Aneta

Lesiak Ewa

Węgrzyńska Iwona

za wzorową opiekę nad uczniami podczas wyjazdu na „Zieloną szkołę” oraz  trud i poświęcenie własnego czasu, ponadto Andrzejowi Antoniakowi za przygotowanie programu wyjazdu. 

 

RODZINNIE, ZDROWO I NA SPORTOWO - festyn środowiskowy 2017.

Email Drukuj PDF

RODZINNIE, ZDROWO I NA SPORTOWO- festyn środowiskowy 2017.

                27 maja to dla całej społeczności gimnazjalnej dzień wytężonej pracy. Przygotowania trwały już kilka dni wcześniej, ale w tym dniu szkoła tętniła życiem  od godziny 9.00, bo zabierane są krzesła, ławki, naczynia kuchenne, sprzęt grający i sportowy i wszystko to, co jest przydatne żeby dopiąć każdy detal dużej imprezy. Rozpoczęcie dopiero o 15.00, ale trwało  dekorowanie sceny, rozkładanie namiotów z atrakcjami i uruchamianie  „kuchni”, bo kawiarenka to ważna część festynu. W niej sprzedawane były przez cały czas pyszne domowe ciasta upieczone  przez rodziców, zapiekanki, hot- dogi,  pierożki własnoręcznie przygotowane przez uczniów, zalewajka z wkładką, grillowana wędlina, napoje oraz  drobne łakocie. Obok sceny pojawiła się też główna nagroda- meble ogrodowe zasponsorowane przez firmę JYSK, która ufundowała też wiele innych atrakcyjnych przedmiotów do „Wesołego kiermaszu”. Gdy  wybiła godzina rozpoczęcia, na scenie  lub trawie uczniowie tańczyli układy choreograficzne- każda klasa swój, a chórek szkolny prezentował  dorobek całego roku szkolnego.  Jednocześnie  odbywały się zawody sportowe, rzut lotek do celu, malowanie twarzy i wymyślanie najróżniejszych fryzur. Oj ujawniły się artystyczne talenty naszych uczniów.

Zmieniony ( Środa, 07. Czerwiec 2017 10:20 ) Więcej…
 

Dzień Dziecka - konkurs fryzur :)

Email Drukuj PDF
 

„Być dobrym jak chleb”

Email Drukuj PDF

„O Księdzu Twardowskim słów kilka. Gdybym nie był księdzem…

To motto tegorocznego spotkania z ks. Janem Twardowskim, które odbyło się 12.04.2017r. w Wielką Środę. Tym razem organizatorzy postanowili pokazać uczestnikom uroczystości, jak wszechstronna była osobowość Patrona i jak różnorodne, wielkie pokłady wzorców kryją się w jego poezji.

Święto przebiegało według zasad zaplanowanego quizu i jego części finalnej. Wszystkie klasy gimnazjalne podczas apelu okolicznościowego prezentowały efekty własnej pracy na temat, kim byłby Jan Twardowski, gdyby nie został księdzem. Uczniowie swoją tezę wywodzili z  przesłanek dostępnych w źródłach szkolnych i własnych (biografie, wiersze, artykuły, fakty prasowe itp.). W prezentacjach gimnazjalistów Patron stał się m.in.  nauczycielem biologii, psychologiem, filozofem, badaczem.

            Niezależnie jednak od wybranych koncepcji występujący pokazali, iż Ksiądz Twardowski wbrew upływowi czasu potrafił ocalić w sobie dziecko. Zachował zdolność dziwienia się wszystkiemu, co Go otaczało, zauważał najmniejszy przejaw dobra, cieszył się z każdego dnia. Sam mówił o sobie w ten sposób:

„Zachwyca mnie otaczający świat, jego kolor, dźwięk, zapach, różnorodność. Wracam do starego Linneusza, który nazywał po imieniu zwierzęta, ptaki, rośliny. Długo i cierpliwie uczyłem się przyrody, czytam książki przyrodnicze. Zbieram zielniki. [...] Juliusz Słowacki w znanej strofie z Beniowskiego pisze, że Bóg jest Bogiem rozhukanych koni, a nie pełzających stworzeń, sądzę, że jest także Bogiem chrząszczy, mrówek, biedronek i szczypawek. Czy takie widzenie przyrody nie uczy nas pokory? Przecież to samo światło pada i na ludzi, i na koniki polne, i na świerszcze. Świat dany nam jest w sposób rzeczywisty, a nie wyobraźniowy. Nie istnieje jako pomyślenie czy poetycka rzecz. [...] To, co widzialne, dotykalne pozwala określić granice niewiadomego i niepoznawalnego. Bez tej jedynej bliskiej miary świata nie dałoby się też dostrzec i pojąć jego nieuchwytnych tajemnic. Interesuje mnie więc wszystko: ptaki, kwiaty, owady, kamienie. I zamiast o katedrach i gotykach wolę pisać o drzewach, które mają w sobie coś ze wspomnienia raju. Świat jest naprawdę cudowny...”

            Powoli zacierają się rysy Jego twarzy i oddala się od nas ciepło Jego uśmiechu. Ale to, co pozostawił po sobie - wiersze, kazania, utwory prozatorskie - prowadzi nas w świat zamyślenia i zadumy, wrażliwości i pogody ducha.

            Dziękujemy zaproszonym gościom, że znaleźli czas, by z nami - społecznością gimnazjum- przeżywać Dzień Patrona.

Organizatorzy: Aurelia Wurszt, Arkadiusz Frankowski

 

Szkolny konkurs fizyczny dla klas I, II i III

Email Drukuj PDF
5 czerwca 2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Fizyczny dla uczniów klas I, II i III Publicznego Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach.
Składał się on 15 zadań zamkniętych oraz dwóch zadań otwartych.
W konkursie fizycznym wzięło udział:
- z klasy IIIa – 4 osoby
- z klasy IIIb – 2 osoby
- z klasy IIa –  2 osoby
- z klasy IIb –  3 osoby
- z klasy Ia – 6 osób
- z klasy Ib – 4 osoby
Najwięcej punktów zdobyli:
SZKOLNY KONKURS FIZYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS III
Wyróżnienie: Zuzanna Szczepocka, klasa IIIa 
Wyróżnienie: Hubert Śmiechowicz, klasa IIIb
SZKOLNY KONKURS FIZYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS II
I miejsce: Julia Barańska, klasa IIb
II miejsce: Anna Dyja, klasa IIa 
II miejsce: Emil Klimek, klasa IIb
SZKOLNY KONKURS FIZYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS I
I miejsce: Natalia Cyran, klasa Ib
I miejsce: Konrad Kobylarz, klasa Ib 
II miejsce: Marlena Barańska, klasa Ia
Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursów, gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
 

Super atrakcyjna wycieczka ekologiczna do Rogowa

Email Drukuj PDF

    W piątek, 2 czerwca,  byliśmy na kolejnej wyprawie w uporządkowany świat roślin i zwierząt, żeby poznać rządzące przyrodą prawa.  Już o 9.30 dotarliśmy  do Rogowa w województwie  łódzkim.  Zaczęliśmy od pracy w Muzeum Drewna  prowadzonym przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Dostaliśmy do wypełnienia karty pracy i  w parach wyszukiwaliśmy informacje dotyczące gatunków ptaków, owadów, ssaków, gadów i roślin. Biegaliśmy od wystawy do wystawy, bo pytania rozrzucone były celowo, żeby odwiedzić wiele razy różne ekspozycje odnajdując kolejne szczegóły i ciekawostki. Jedno z pytań dotyczyło najdłuższej szyszki, która należy do sosny cukrowej mającej długość 60 cm, a najmniejszy ssak to ryjówka maleńka, która ma długość  5cm.

Potem gra w terenie, ponieważ szukaliśmy po parku różnych gatunków drzew, których liście były  zamieszczone w kolejnej karcie pracy. Oprócz znalezienia okazu i przyniesienia żywego liścia, należało też zgodnie z  kluczem opisać w szczegółach jego wygląd. No i najbardziej ciekawy czas spędziliśmy na spacerze w arboretum, czyli ogrodzie dziwnych niespotykanych u nas drzew i krzewów. Najczęściej podziwianym drzewem w różnych odmianach był klon. Pani przewodnik stwierdziła, że na terenie parku jest 17 tysięcy różnych okazów przyjmujących wiele kolorów liści i wzrostu. Potem pobyt w alpinarium, w którym podziwialiśmy dywany gatunków naskalnych. Cóż to za barwne kobierce, a wśród nich kryły się jaszczurki. Natomiast w oczkach wodnych kumkały  żaby lub skakały  na liściach grzybieni. Ale nasze oczy zachwycały szczególnie azalie, których kwiaty przyjmowały wszystkie kolory: biały, różowy, czerwony, liliowy, kremowy i wiele innych, których nie sposób określić. Towarzyszył im przemiły zapach, więc czuliśmy się jak w tajemniczym ogrodzie  z bajki. Jeszcze tylko na chwilę zatrzymaliśmy się obok  drzew z  Ameryki Północnej o  wysokości  około 80 m. Były to sekwoje należące do najstarszych i najwyższych na świecie. Pień też ma imponującą pierśnicę, którą niektórzy próbowali nawet mierzyć rozpiętością ramion. Wygrzani Słońcem pełni dobrej  energii zdobytej podczas spaceru w magicznym ogrodzie wyruszyliśmy do domu. Po drodze jeszcze zatrzymaliśmy się w „Macku”, bo bez tego nie ma  wycieczki. Za fajny wyjazd dziękują opiekunowie: M. Czupiała, E. Lesiak, I. Węgrzyńska i A. Antoniak.

Zmieniony ( Niedziela, 04. Czerwiec 2017 10:06 )
 

Wiersz na Dzień Dziecka

Email Drukuj PDF

Dzień Dziecka

Dziecko to największy skarb.

Mały człowiek, boski dar.

Dzieciństwo beztroskie bywa

I wesoło  czas upływa.

Chciałoby się go zatrzymać

Bo być dzieckiem chwila miła

Ale czas tak szybko leci

Z małych rosną duże dzieci.

Pierwszy czerwiec  to Dzień Dziecka

Niech dziś radość będzie wielka.

Dzieciom dużym i tym  małym

Urządzimy dzień wspaniały.!

I złożymy im życzenia

By spełniły  się marzenia.

A, że bardzo ich kochamy

STO  LAT  wszystkim zaśpiewamy!!!

H.Witalewska

 
Więcej artykułów…
Strona 10 z 235


Dzisiaj jest: Sobota
16 Grudnia 2017
Imieniny obchodzą
Adelajda, Ado, Albina, Alina, Ananiasz,
Bean, Zdzisława

Do końca roku zostało 16 dni.
Zodiak: Strzelec

Nordic Walking

Bezpieczne wakacje

Nasze projekty

skanuj0001.jpg

zdjęcia losowe

IMG_6040.JPG

Noworoczne Turnieje w piłkę siatkową o Puchar Dyrektora PG Gomunice

Wyjazdy na mecze

PB300795.JPG

Jesteśmy aktywni

DSCN8572.JPG

Wycieczki rowerowe

Integracja środowiska

festyn2004k.jpg

Festyny Rodzinne

Zielone szkoły

Ciekawe strony

w skrócie:
www.kuratorium.lodz.pl
Kuratorium Oświaty w Łodzi
www.gomunice.pl
strona Urzędu Gminy Gomunice
www.men.gov.pl
Ministerstwo Edukacji Narodowej
www.radomsko.pl
Radomsko - oficjalna strona miasta
www.polska.pl
portal o Polsce, galerie fotografii, tapety, ciekawe artykuły

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3943
mod_vvisit_counterWczoraj20433
mod_vvisit_counterOstatni tydzień102974
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień74664
mod_vvisit_counterTen miesiąc197642
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc430737
mod_vvisit_counterWszyscy10313508

Aktualnie: gości 251, 
botów 11 połączonych
Your IP: 54.221.93.187
 , 
Today: Gru 16, 2017

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 263 gości 

oszczedzanie.jpg
certyfikat2013a.jpg
skanuj0003.jpg