Publiczne Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego

97 - 545 Gomunice, ul. Słowackiego 12, e-mail: gimnazjum-gomunice@wp.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Strona startowaLinkiKontaktGaleriaKronikaFilmyAktualnościSKEUKS KADETKlub EKGPogadajmyKoło fotograficzneDziennik internetowyEkopracowniaGazetka anglojęzycznaWypłyń na głębięCzas na zdrowie
Uwaga uczniowie !!!
  
   Środa, 13 września 2017r, Spacer nr1 Nordic Walking  "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice" 
   Piątek, 29 września 2017r, Spacer nr2 Nordic Walking "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice" 
   Środa, 22 listopada 2017r, Spacer nr3 Nordic Walking "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice"  (Gomunic - Fryszerka - Gomunice)
   Czwartek, 30 listopada 2017r, DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
   Piątek, 12 stycznia 2018r, ZABAWA NOWOROCZNA 
   Sobota - Niedziela, 20, 21 stycznia 2018r TURNIEJ NOWOROCZNY w PIŁKĘ SIATKOWĄ o PUCHAR DYREKTORA GIMNAZJUM 
   Piątek, 26 stycznia 2018r BAL GIMNAZJALNY 
   14 - 19 maja 2018r, Wyjazd na Zieloną Szkołę do miejscowości Orawka
Start

W gimnazjum ekologicznie przez cały rok :)

Email Drukuj PDF
 Rok szkolny 2016/2017 przebiegał w Publicznym Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego pod znakiem licznych działań ekologicznych. Szkoła realizowała Program My dla przyrody  - przyroda dla nas” w ramach zadania „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach  w roku szkolnym 2016/2017”. Koszy całkowity  zadania wyniósł 23 500, 00 zł, z czego 19 500,00 stanowiła dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi,  a pozostałe 4000,00 zł pochodziło z  budżetu Gminy Gomunice.

Program „My dla przyrody – przyroda dla nas” realizowany był  z wykorzystaniem  różnorodnych  form i metod pracy.

Istotnym   działaniem  mającym w dużej mierze wpływ na właściwą realizację programu  była organizacja i przeprowadzenie  wycieczek i wyjazdów edukacyjnych dla gimnazjalistów.  Służyły one  poznaniu ciekawych miejsc na terenie naszego  województwa, nieznanych dotąd naszym uczniom, nie zawsze zauważanych i docenianych jako miejsca  interesujące  i godne poznania. Nasi uczniowie odwiedzili: Kopalnię Węgla Brunatnego z Elektrownią w Bełchatowie, Geotermię Uniejów (Zagroda Młynarska, warsztaty „Tajemniczy świat wiatraków”), Bolimowski Park Krajobrazowy, Spalski Park Krajobrazowy, Rogów (Centrum Edukacji Leśnej, Muzeum Drewna, zajęcia terenowe), gminę Kleszczów – Rezerwat Przyrody Łuszczanowice (wycieczka rowerowa), Tereny Zielone w Łodzi (Ośrodek Działań Ekologicznych), Strzałków - Szkółka Leśna (warsztaty ekologiczne), Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie (wycieczka piesza).

W znaczącym stopniu  do zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej młodzieży przyczyniły się też warsztaty ekologiczne przeprowadzone w formie wyjazdowej do różnych miejsc naszego województwa oraz stacjonarnie prowadzone na terenie szkoły. Uczniowie wzięli udział w następujących warsztatach stacjonarnych: „Klimatyczni – co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu” „Energia Ziemi” (Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródło” w Łodzi), warsztaty o tematyce gospodarowania odpadami (PGK Radomsko).

Więcej szczegółów pod adresem http://www.zainwestujwekologie.pl/

Ważnym aspektem był zakup pomocy dydaktycznych, które pozwoliły na ciekawe i twórcze prowadzenie  zajęć zarówno tych dodatkowych w szkole i  w terenie,   jak również obowiązkowych w  procesie lekcyjnym.

Pozyskane dofinansowanie pozwoliło na zakup atrakcyjnych nagród dla młodzieży biorącej  udział w konkursach o tematyce  ekologicznej. Było to dodatkową motywacją do aktywnej pracy i licznego udziału w tej formie realizacji programu. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w następujących konkursach: „Odnawialne źródła energii” (konkurs międzyszkolny), „Zdobywam wiedzę – bo przyrodę śledzę” (szkolny konkurs wiedzy), „Przyroda gminy Gomunice” (międzyszkolny konkurs plastyczny i fotograficzny), „Najpiękniejszy zielnik” (międzyszkolny konkurs), „Aktywna Eko-klasa” (szkolny konkurs), „Dzikie wysypiska śmieci w gminie Gomunice” (szkolny konkurs), „Eko-strój” (konkurs indywidualny), „Eko-piosenka”, „Eko-wiesz” (konkurs indywidualny).

W ramach projektu przeprowadzono także wiele innych działań. Były to: lekcja otwarta w formie debaty – „Odnawialne i nieodnawialne źródła energii – wady i zalety”; zajęcia edukacyjne z biologii dotyczące badania różnorodności biologicznej z wykorzystaniem mikroskopów i zestawów do mikroskopowania; gazetka szkolna „Gimzeta”, w której zamieszczano „Eko-wkładkę” zawierającą opis bieżących problemów ekologicznych i wykonywanych zadań; akcja „Czysta okolica” w ramach obchodów „Światowego Dnia Ziemi”, happening informacyjny na rzecz mieszkańców Gomunic „Odpady segregujesz – Eko się czujesz”; akcja promocyjna na spotkaniu z rodzicami n/t „Odpady segregujesz – Eko się czujesz”; obchody Dnia Ziemi - konkursy: „Eko-strój” – na najciekawiej własnoręcznie wykonany strój z materiałów naturalnych; prezentacja piosenek i wierszy o tematyce ekologicznej, rozstrzygnięcie konkursu na najlepsza mapę dzikich wysypisk śmieci na terenie gminy Gomunice oraz podsumowanie zbiórki surowców wtórnych.

Realizacja programu wpłynęła na wzrost świadomości ekologicznej uczniów gimnazjum oraz wzbogaciła ich o nowe doświadczenia, praktyczną wiedzę i umiejętności. Działania w ramach programu wzbudziły zainteresowanie uczniów tematyką ochrony środowiska,  działaniami ekologicznymi oraz współczesnymi problemami.

Zmieniony ( Środa, 09. Sierpień 2017 14:17 )  


Dzisiaj jest: Czwartek
21 Czerwca 2018
Imieniny obchodzą
Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza,
Demetria, Domamir, Marta, Rudolf,
Rudolfa, Rudolfina, Teodor

Do końca roku zostało 194 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Nordic Walking

Bezpieczne wakacje

Nasze projekty

skanuj0001.jpg

zdjęcia losowe

P1190145.JPG

Noworoczne Turnieje w piłkę siatkową o Puchar Dyrektora PG Gomunice

Wyjazdy na mecze

Widzew 076.jpg

Jesteśmy aktywni

DSCN2249.JPG

Wycieczki rowerowe

Integracja środowiska

DSCN8355.JPG

Festyny Rodzinne

Zielone szkoły

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj857
mod_vvisit_counterWczoraj3080
mod_vvisit_counterOstatni tydzień21254
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień66454
mod_vvisit_counterTen miesiąc188513
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc348377
mod_vvisit_counterWszyscy12913422

Aktualnie: gości 78, 
botów 14 połączonych
Your IP: 54.80.198.173
 , 
Today: Cze 21, 2018

oszczedzanie.jpg
certyfikat2013a.jpg
skanuj0003.jpg